Návod na lepení samolepicích fólií

K lepení samolepicích fólií budeme potřebovat samolepicí fólii, tužku, metr, zalamovací nůž a měkký hadr nebo stěrku na vyhlazování. Dále se ujistěte, že podklad pro lepení samolepicích folií je hladky (samolepicí fólie kopíruje tvar podkladu) a čistý (zbavený mastnot a prachu pro dokonalou přilnavost). Případné drsné plochy je třeba předem hladce přebrousit a očistit, neošetřené dřevo natřít základem na akrylové bázi.

Návod na lepení samolepicích fólií

Rada pro začátečníky při lepení samolepicích fólií

Před lepením plochu jemně postříkejte slabým roztokem saponátu z rozprašovače, snadněji půjdou vytlačit případné bubliny. Pokud se nepodaří samolepící fólii napoprvé přiložit do správné polohy, můžete ji ještě posunout a vyrovnat nebo stáhnout a opět nalepit. Nemějte obavy, vlhkost postupně vyschne a samolepící fólie plně přilne. Při lepení průsvitné samolepicí fólie na sklo tímto způsobem se může fólie mléčně zakalit, po vyschnutí však toto zakalení zmizí.

Jak lepit samolepicí fólie

Odřízněte si potřebnou velikost samolepicí fólie, nezapomeňte na přídavek (na přelepení hran, ořez, překrytí apod.), pomoci Vám může mřížka na spodním papíru dělená po 1 cm. Z části samolepicí fólie stáhněte podkladový papír (v délce asi 10 cm). Uvolněnou samolepicí fólii přiložte na okrajovou hranu předmětu a vyhlaďte měkkým hadříkem nebo pryžovou stěrkou od středu k okrajům.

Papír postupně jednou rukou stahujte, druhou rukou vyhlazujte povrch samolepicí fólie. Pokud se Vám nepodaří nalepit samolepicí fólii bez bublin, je možné bublinu propíchnout ostrým špendlíkem a vzduch vytlačit (tam, kde to nebude vidět, tj. u fólií vzorovaných nebo ražených). Často je lepší použít opatrně špičku ulamovacího nože, takže vpich má ostré nevytažené okraje, které k sobě po vytlačení vzduchu dobře přilnou. Pokud chcete samolepící fólii nastavit nebo kombinovat, můžete u malých ploch jednotlivé díly sesazovat k sobě, velké plochy lepte asi 5 mm přes sebe.

Videonávod pro lepení samolepicích fólií

Videonávod pro lepení vitrostatických fólií

Tipy a triky pro lepení samolepicích fólií

Samolepicí fólii můžete nalepit i na oblé rohy, stačí postupně zahřívat nalepovanou část samolepící fólie fénem a okamžitě ji natáhnout přes roh a přitlačit.

Také ostré hrany lze dokonale přelepit - přehněte samolepicí fólii přes hranu a přitlačte ji žehličkou (nastavení na nejnižší stupeň), mezi samolepící fólii a žehličku však vložte papír, abyste samolepicí fólii nepoškodili (použití žehličky a fénu si raději vyzkoušejte na kousku samolepicí fólie, abyste si ověřili nastavenou teplotu a vlastnosti zahřátě samolepicí fólie.

Pokud má samolepicí fólie končit na hraně, přelepte ji několik mm přes hranu a pak přesah podél této hrany přesně ořízněte zalamovacím nožem.

Odstraňování samolepicích fólií

Samolepící fólie se dají z pevných podkladů stáhnout: stahování si usnadníte, když budete samolepící fólii nahřívat fénem.

Zbytky lepidla po samolepicí fólii odstraníte čističem na bázi alkoholu nebo lehkým benzinem. Ulpívající částečně rozpuštěné lepidlo odstraňte špachtlí nebo použijte vlhký hadřík, na který dejte trochu mouky (ta na sebe lepidlo nabalí).